Dnes je už samozrejmosťou každodenné cestovanie nielen po Slovensku, ale aj v rámci Európy či dokonca cestovanie v rámci sveta. Otvorené hranice a moderné možnosti nám dávajú široké možnosti nielen na prácu, ale aj aktivity vo voľnom čase. Je však potrebné myslieť aj na povinnosti, ktoré s cestovaním súvisia. V rámci motorového vozidla ide najmä o povinné zmluvné poistenie, pri ktorom dnes väčšina poisťovní poskytuje krytie v rámci celej Európy. Samozrejme, sú aj isté výnimky, najmä čo sa týka niektorých, z politického hľadiska problematických, štátov ako napr. Kosovo a Severný Cyprus. Územná platnosť je však presne vymedzená na zelenej karte. V prípade, že cestujete mimo Európu, je potrebné sa dopoistiť podľa konkrétnych podmienok.
Ako preukázať uzatvorené povinné zmluvné poistenie?
V rámci uzatvorenia poistnej zmluvy na povinné zmluvné poistenie vám poisťovňa doručí nielen poistnú zmluvu, ale aj potrebné doklady, ktoré preukážu túto skutočnosť. Ide o zelenú kartu:
- Zelená karta – potvrdzuje uzatvorené povinné zmluvné poistenie na Slovensku a v zahraničí – v štátoch, ktoré patria do tzv. Systému zelenej karty. Ak cestujete svojím vozidlom mimo tieto štáty, je potrebné uzatvoriť hraničné poistenie.
Poznámka: Pre potvrdenie platnosti PZP na území Slovenskej republiky slúžila biela karta. Od 1.10.2019 sa táto karta už nevydáva a ako doklad potvrdzujúci platnosti povinného zmluvného poistenie slúži zelená karta.
Ako funguje Systém zelenej karty a povinné zmluvné poistenie v zahraničí?
Systém zelenej karty sa týka náhrady škody osobám, ktorým bola táto škoda spôsobená prevádzkou cudzozemského motorového vozidla. V praxi to teda znamená, že ak vodič zo Slovenska spôsobí škodu v zahraničí, ale v štáte patriacom do Systému zelenej karty, kancelária poisťovateľov v danom štáte poškodenému náhradu škody uhradí, ale žiadať si ju bude následne u člena Slovenskej kancelárie poisťovateľov alebo u Slovenskej kancelárie poisťovateľov. Ak by preto daný vodič nemal uzatvorené povinné zmluvné poistenie s danou územnou platnosťou, hrozila by mu nielen dosť vysoká pokuta, ale aj vymáhanie náhrady škody, ktorému by sa nevyhol. Je preto vždy dobré si svoju povinnosť splniť a povinné zmluvné poistenie si uzatvoriť.
Aké doklady sú pre povinné zmluvné poistenie v zahraničí potrebné?
Systém zelenej karty, konkrétne jeho členské štáty sa v rámci kontroly delia na dve skupiny:
- Skupina štátov, ktorá ako doklad za povinné zmluvné poistenie v zahraničí akceptuje iba zelenú kartu
- Skupina štátov, ktorá rešpektuje ako potvrdenie za povinné zmluvné poistenie v zahraničí aj medzinárodnú poznávaciu značku vozidla
Hoci ide o dve skupiny štátov s odlišnou kontrolou, je vždy lepšie mať zelenú kartu ako doklad za povinné zmluvné poistenie so sebou!
Kedy si treba uzatvoriť aj hraničné poistenie?
Hraničné poistenie je istou obdobou povinného zmluvného poistenia v zahraničí. Ide o poistenie zodpovednosti za škodu, ktoré bola spôsobená prevádzkou cudzozemského vozidla na území SR a na území iného členského štátu Európskych spoločenstiev alebo členského štátu Európskej dohody o voľnom obchode, ktorý má zmluvu o EHS. Dokladom je potvrdenie o hraničnom poistení. V praxi sa hraničné poistenie uzatvára najmä v dvoch prípadoch:
- V prípade, že vodič cestuje s vozidlom mimo územia, ktoré má v zmluve pre povinné zmluvné poistenie zadané a pre ktoré mu platí PZP. V takomto prípade si na dobu, ktorú bude jazdiť v inom štáte (najmenej však 15 dní) uzatvorí hraničné poistenie.
- V prípade, že ide o dovoz vozidla zo zahraničia, ktoré ešte nemá povinné zmluvné poistenie na Slovensku. Na dobu dovozu je však poistenie potrebné, a preto si vodič uzatvára hraničné poistenie. Následne na Slovensku už postupuje podľa pravidiel prihlásenie vozidla zo zahraničia.